Wsparcie żywieniowe w treningu biegowym
10 marca, 2020Blisko 3/4 pacjentów chorujących na nowotwór zmaga się z kacheksją nowotworową, a około 20% chorych umiera z powodu wyniszczenia nowotworowego (kacheksji). Kacheksja jest to zespół zaburzeń objawiających się: utratą beztłuszczowej masy ciała, ogólnoustrojową reakcją zapalną oraz ujemnym bilansem białek i energii. W terapii wyniszczenia nowotworowego istotne jest multidyscyplinarne podejście (sama interwencja żywieniowa nie jest w stanie odwrócić stanu spowodowanego kacheksją) – to połączenie wsparcia żywieniowego, zapewnienie aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości chorego, a także zmniejszenie nasilenia stanu zapalnego. Podjęcie aktywności fizycznej przez pacjenta nie jest łatwe, jednak warto te próby podejmować.
Poradnictwo dietetyczne powinno mieć miejsce na każdym etapie choroby nowotworowej. Celem wsparcia dietetycznego jest zapobieganie zmniejszeniu masy ciała oraz niedopuszczenie do niedożywienia. Wszystkie wdrążone działania powinny być dostosowane do możliwości pacjenta, rodzaju nowotworu oraz prowadzonego leczenia. Niestety ciągle można spotkać się z mitem, że żywienie przyspiesza rozwój raka. Co jest nieprawdą, bo pacjent niedożywiony nie będzie miał sił do uczestniczenia w leczeniu, a co gorsza leczenie farmakologiczne w takim przypadku może zostać przerwane.
Leczenie nowotworowe nie jest właściwym momentem do wprowadzania diet alternatywnych (czy taki w ogóle istnieje?). W trakcie terapii nowotworowej może być konieczne wprowadzenie pewnych zmian w żywieniu pacjenta, tak aby ułatwić mu radzenie sobie z pojawiającymi się dolegliwościami. Chorzy często skarżą się na: nudności i wymioty, biegunkę, zaparcia, jadłowstręt czy zmiany w węchu i smaku. Dlatego tak ważna jest właściwa i spersonalizowana konsultacja dietetyczna na każdym etapie leczenia nowotworu.
Biebligorafia: Kłęk S, Kapała A. Nutritional treatment. Oncol Clin Pract 2018; 14.
Tomoyoshi Aoyagi, Krista P Terracina, Ali Raza, Hisahiro Matsubara, Kazuaki Takabe. Cancer cachexia, mechanism and treatment. World J Gastrointest Oncol 2015 April 15; 7(4): 17-29